Türkiye Yunan denizcileri kurtardı

Aylardır Cibuti’de mahsur kalmışlardı. Türkiye’nin Büyükelçiliği devreye girdi, 3 Yunan denizci Türk Hava Yolları uçağı ile tahliye edildi.

Yaşları 68, 71 ve 77 olan 3 Yunan denizci aylardır denizde mahsur kalmıştı. Tahliye sürecinde yardımda bulunan Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya, CNN TÜRK yayınına konuk olarak süreci anlattı.

Ülkelerine dönebilmeleri için Türkiye’nin yardımı gerekliydi. Avrupa Birliği Büyükelçisi, denizcilerin 25 Nisan’da havalanan Türk Hava Yolları’na ait tahliye uçağına binmelerini rica etti. Yunanistan tarafından sağlanacak bir araçla ülkelerine geçiş yapabileceklerini söyledi. “Türk hükümeti buna izin verir mi” diye sordu.

Tüm gece süren telefon trafiğinin ardından konu çözüme kavuştu.

Tahliye edilen denizciler uçaktan indikten sonra Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne ait özel bir araçla Edirne’deki İpsala Sınır Kapısı’na götürüldü. Yunan denizciler ülkelerine ulaştıktan sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bir mesaj yayımladı. Dendias, Türkiye’ye değil Cibuti hükümetine ve oradaki Avrupa Birliği makamlarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı’na tepki gösterdi. Yunan denizcilerin fotoğraflarını yayınlayan Çavuşoğlu, Dendias’ın mesajını alıntılayarak, “İnsani konuları siyasete alet etmeyin” dedi.

“Denizcileri teşekkür etmeniz için değil, insani görevimiz olduğu için memnuniyetle Cibuti’den getirdik” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir